13 maj 2018

Fantastycznie na WTK 2018 - zapowiedź


W tym roku na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na PGE Narodowym w dniach 17-20 maja, wprowadzone zostały nowe wydarzenia skierowane głównie do młodszych odbiorców. Uczestnicy WTK mogą odwiedzić Meet Point, Strefę Kryminału, Strefę Popkultury oraz Strefę Fantastyki. Poprzez nowe atrakcje staramy się otworzyć na nowych odbiorców i być otwartym na zmiany jakie zachodzą w naszym otoczeniu.


Niezwykle ciekawie zapowiada się program strefy fantastyki. Miłośnicy tego gatunku będą mogli posłuchać prelekcji oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych, ale i zdobyć autograf ponad 30 pisarzy tego gatunku. Wśród gości m.in.: Anna Kańtoch, Anna Brzezińska, Robert M. Wegner, Andrzej Pilipiuk, Rafał Kosik, Aneta Jadowska, Marta Kisiel-Małecka, Tomasz Kołodziejczak, Marcin Mortka, Ewa Białołęcka, Marta Krajewska oraz Alwyn Hamilton i Peadar Ó Guilín.
Do tego w ramach WTK odbędą się dwa wydarzenia związane z ważnymi dla fantastyki nagrodami. Ogłoszenie nominacji do nagrody Janusza A. Zajdla oraz wręczenie nagród Nowej Fantastyki.
Wydarzeniom tym patronuje Nowa Fantastyka.
Program: KLIK! 

W strefie popkultury również nie zabraknie ciekawych wydarzeń, wśród nich m.in.: spotkania z twórcami nowych polskich filmów: „53 Wojny”, „Czuwaj” w reż. Roberta Glińskiego, panel o filmowym uniwersum Gwiezdnych Wojen, rozmowa o tym, jak seriale tworzone przez lokalne oddziały Netflixa zdobywają popularność na całym świecie. Dodatkowo Robert Ziębliński opowie o tym jak ekranizowano i dalej będzie się ekranizować książki Stephena Kinga.
Program: KLIK!


Tyle, jeśli chodzi o informacje z oficjalnych materiałów prasowych, czas na odrobinę prywaty. Całkiem przypadkowo (znów), prócz okazji spotkania mnie gdzieś między stoiskiem Powergraphu, MAGa i Genius Creations, będzie można być świadkiem tego, jak przesłuchuję innych.

Sobotnie punkty programu, które prowadzę, to:

12.00–12.50, Strefa fantastyki – Biznes Klub, antresola
Harda Horda - czyli fantastyka z perspektywy kobiety.
Fantastic Women Writers of Poland to grupa skupiająca polskie pisarki tworzące fantastykę. Podczas spotkania autorki opowiedzą dlaczego stworzyły grupę pisarską i co ona im daje, oraz jak wygląda fantastyka i rynek wydawniczy z perspektywy kobiety.
Uczestniczą: Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Marta Kisiel-Małecka, Aleksandra Zielińska

13.00–13.50, Strefa fantastyki – Biznes Klub, antresola
Nowa Fantastyka - Spotkanie z Redakcją oraz ceremonia wręczenia nagród.
„Nowa Fantastyka” to najstarszy magazyn poświęcony fantastyce w Polsce, odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Na jej łamach debiutowali m.in. Andrzej Sapkowski i Jacek Dukaj. Miesięcznik publikuje opowiadania najsłynniejszych pisarzy oraz wschodzących gwiazd gatunku, a także liczne artykuły, felietony, wywiady i recenzje. Na spotkaniu redaktorzy czasopisma opowiedzą o pracy w nim i odpowiedzą na pytania publiczności.
Uczestniczą: Michał Cetnarowski, Maciej Parowski, Jerzy Rzymowski, Katarzyna Osowiecka.

15:00-15:55, Strefa fantastyki – Biznes Klub, antresola
Po co nam Fantastyka?
Czy fantastyka jako narzędzie w kulturze jest nam potrzebna? Jakie są jej cele i co czyni ją cennym, a gdzie może nie mieć wartości?
Uczestniczą: Agnieszka Grzelak, Marta Krajewska, Małgorzata Lisińska, Jacek Łukawski, Katarzyna Rupiewicz, Maria Zdybska.

18.00–19.00, Strefa fantastyki – Biznes Klub, antresola
Fantastyka Naukowa.
Fantastyka naukowa przez dekady zmieniała swoje oblicza i cały czas ewoluuje pod wpływem zmian technologicznych. Także zmiany polityczne i społeczne wpływają na to jak tworzy się fantastykę naukową. Na pytania czy SF miało kiedyś inne zadanie niż ma dziś i w jakim kierunku dąży ten gatunek odpowiedzą polscy pisarze SF.
Uczestniczą: Piotr W. Cholewa, Rafał Kosik, Cezary Zbierzchowski.

Do zobaczenia na Narodowym!

Edit!
Mała zmiana planów: panel Fantastyka Naukowa (sobota, godz. 18:00) zostanie poprowadzony przez Michała Cetnarowskiego.

0 comments:

Prześlij komentarz

Szanuję krytykę, ale tylko popartą odpowiednimi przykładami. Jeśli chcesz trollować, to licz się z tym, że na tym blogu niekulturalnych zachowań tolerować nie będziemy, a komentarze obraźliwe będą kasowane :)