9 lip 2018

Polcon 2018 - zapowiedź i kronikowy rozkład jazdy

Polcon 2018 – informacja prasowa

Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon to jedna z najstarszych imprez dla miłośników szeroko rozumianej fantastyki w Polsce. Organizowany jest co roku w innym mieście, a tegoroczna, 33. edycja odbędzie się w dniach 12-15 lipca w pięknym, historycznym Toruniu - mieście Kopernika, pierników, krzyżaków i aniołów.

FANTASTYKA TO NASZ KONIK

Polcon 2018 w Toruniu to wydarzenie o charakterze uniwersalnym. Tworzony jest z myślą o wszystkich fanach fantastyki, bez względu na to, czy ci dopiero zaczynają się nią interesować, czy są specjalistami w swojej dziedzinie. To impreza wielopokoleniowa, sprzyjająca nawiązywaniu nowych kontaktów i podtrzymywaniu dawnych przyjaźni. Tradycją Polconu jest równość jego uczestników, bez względu na wiek czy pozycję – na Polconie wszyscy mówimy sobie „na ty”.

NAGRODA ZAJDLA

Polcon to również konwent, na którym corocznie odbywa się głosowanie i wręczanie Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, czyli nagrody literackiej przyznawanej najlepszym polskim utworom fantastycznym wydanym w poprzednim roku kalendarzowym.

CZTERY DNI FANTASTYCZNEJ JAZDY

Uczestnicy Polconu 2018 mogą się spodziewać wielu wyjątkowych gości, w tym naszych Gości Honorowych. Zgodnie z polconowym zwyczajem, Goście Honorowi zapraszani są w trzech kategoriach: Twórca, Fan i Wydawnictwo. Twórcy zaproszeni w tym roku to Tadeusz Baranowski – malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, w tym niezapomnianego "Orient Mena", oraz Rafał Kosik – pisarz, założyciel wydawnictwa Powergraph, autor cyklu powieści “Felix, Net i Nika”. Zaproszonym Fanem jest Piotr Derkacz, jeden z założycieli poznańskiego Klubu Fantastyki “Druga Era” (znanego z organizacji Pyrkonu) i jego wieloletni Prezes. Zaproszonym Wydawnictwem pierwszy raz w historii będzie wydawnictwo zajmujące się grami komputerowymi – Artifex Mundi.

Oprócz tego Polcon to również multum ciekawych prelekcji o różnym stopniu zaawansowania, turnieje, konkursy, bogaty games room z grami planszowymi, a także imprezy towarzyszące, takie jak Strefa Food Trucków i wydarzenia integracyjne.

KRONIKI NOMADY NA POLCONIE


W tym roku po raz pierwszy Polcon spędzę nie tylko na rozmowach przy #najlepszymstoliku, ale i poudzielam się bardziej oficjalnie. Kronikowy rozkład jazdy wygląda nastepująco:

czwartek 19:00 - Literacka 1
Czy ktoś czyta jeszcze opowiadania?
Uczestniczą: Piotr Górski, Kamil Muzyka, Staszek Krawczyk
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Kiedyś opowiadanie było domyślną formą, w jakiej występowała literatura fantastyczna. Potem jednak - przynajmniej w polskim fandomie - coś się zmieniło. Czy można przywrócić opowiadaniom ich dawną rolę?

piątek 10:00 - Literacka 1
Książki, których nie znacie i powinniście tego żałować
Uczestniczą: Piotr Górski, Dorota Guttfeld, Klaudia Heintze, Andrzej Sapkowski
Czas trwania: 2 godz.
Opis: Paneliści podzielą się swoimi listami ulubionych książek - tych mniej znanych, których, być może, jeszcze nie czytaliście.

piątek 12:00 - Literacka 1
Polska fantastyka - czyli jaka?
Uczestniczą: Marcin Dobkowski, Piotr Górski, Marta Krajewska, Magdalena Kucenty
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Paneliści porozmawiają o kondycji polskiej literatury fantastycznej i umieszczą ją w kontekście światowej fantastyki.

sobota 13:00 - Literacka 3
Ruch czytelniczy w fandomie: fora, społecznościówki, kluby książki
Uczestniczą: Marcin Dobkowski, Mirek Gołuński, Agnieszka Magnuszewska, Piotr Derkacz
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Dyskusja literacka wśród fantastów wydaje się żywsza niż w mainstreamie. To my jesteśmy gotowi godzinami spierać się na temat książek w internetowych grupach i wolontariacko organizować wydarzenia, na których spotkamy ulubionych pisarzy. O taki skarb, jak fantastyczne życie literackie, należy dbać. Zastanówmy się więc, czy ma się ono dobrze?

sobota 16:00 - Literacka 2
Po co nam fantastyka?
Uczestniczą: Magdalena Kucenty, Marta Malinowska, Agnieszka Grzywacz
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Rozrywka czy głęboka analiza rzeczywistości? A może jedno i drugie? O funkcjach fantastyki i jej roli w kulturze.

niedziela 13:00 - Literacka 2
Po co jeszcze czytać Lema?
Uczestniczą: Piotr Górski, Dorota Guttfeld, Marta Kładź-Kocot, Piotr W. Cholewa, Marcin Kowalczyk
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Czy Lem jeszcze jest aktualny? Co może w jego książkach odkryć czytelnik w roku 2018?

niedziela 14:00 - Literacka 2
Promowanie fantastyki
Uczestniczą: Marcin Dobkowski, Artur Olchowy, Katarzyna Lengowska, Kamil Śmiałkowski
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Jak wychodzić z fantastyką do ludzi, poza fandom, konwenty i tematyczne pisma?

Do zobaczenia w Toruniu! :)

Edit:
Krótka relacja z Polconu: KLIK! 

0 comments:

Prześlij komentarz

Szanuję krytykę, ale tylko popartą odpowiednimi przykładami. Jeśli chcesz trollować, to licz się z tym, że na tym blogu niekulturalnych zachowań tolerować nie będziemy, a komentarze obraźliwe będą kasowane :)