6 paź 2018

Falkon 2018 - panele dyskusyjne


Na stronie Falkonu można już pobrać program, niestety nie jest to jeszcze wersja zawierająca najbardziej interesujące mnie dane. Dlatego też pomęczyłam organizatorów i otrzymałam rozpiskę paneli z bloków: literackiego, naukowego i popkulturowego. Bierzcie i czytajcie z tego wszyscy :D

Aula 1 – Piecyk Popielnika

PIĄTEK

19:00 - 19:50 Adaptacja a ekranizacja – złoty środek
Uczestniczą: Marcin Przybyłek, Jacek Piekara, Klaudia Heintze, Istvan Vizvary.
Prowadzi: Grzegorz Jędrek
Opis: Często zdarza się, że fabuła świetnej powieści, przeniesiona na ekran, spotyka się z zawodem fanów. Gdzie znajduje się granica pomiędzy bardzo dobrą adaptacją, a kiepską ekranizacją? Jak pokazać losy bohaterów, aby zachować klimat oryginalnego dzieła a jednocześnie wykreować wielkoekranowy klimat?

21:00-21:50 Fan Fiction a oryginał
Uczestniczą: Wiktor Stribog, Anna Nieznaj. Prowadzi: Monika Błaszczak
Opis: Wiele dzieł kultury staje się źródłem twórczości ich fanów. Czasami jest ona nawet mylona z pierwowzorem. Czy twórczość fanowska jest korzystna dla oryginału, czy raczej może mu zaszkodzić?

SOBOTA

17:00-17:50 Terry Pratchet i jego miejsce w fantastyce
Uczestniczą: Piotr Górski, Anna Lange, Magdalena Kucenty, Marta Kładź-Kocot.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Nie ma takiego czytelnika fantastyki, który nie kojarzyłby nazwiska Pratchett. Autor ten jest znany na całym świecie i trudno jest znaleźć kogoś, kto nie doceniałby jego twórczości. Co takiego jest w dziełach Terry'ego, że przyciąga on miliony czytelników? I dlaczego jeszcze nie doczekaliśmy się epickiej ekranizacji Świata Dysku?


Aula 2 – Bór Dobrochoczego


Piątek

20:00-20:50 Jak bawić się przy beznadziejnych tytułach? 
Uczestniczą: Aleksander Makieła, Sylwia "Filemona" Starzyńska
Opis: Każdy z nas był w takiej sytuacji: czytasz książkę albo komiks lub właśnie utknąłeś w sali kinowej i zdajesz sobie sprawę z niezaprzeczalnego faktu – to dzieło, z którym właśnie masz do czynienia jest złe. Nawet więcej: jest beznadziejne. Jednak jesteś zbyt pewny siebie, żeby przyznać się do błędu i świadomości zmarnowanego czasu. W takiej sytuacji pozostaje tylko jedno: popłynąć z prądem i dać się ponieść "fantazji" twórców. Zastanówmy się, dlaczego czerpiemy radość z nieudolnych tworów popkultury.

Sobota

22:00-22:50 Mamy "Kłopot" - nowy zin komiksowy tworzony przez Lisie Sprawy, Chatolandia, Odmęty Absurdu, Koty To Zło, oraz gości.
Uczestniczą: Beata Smugaj, Anna Kłosowska i Marianna Maśnik
Opis: Internetowe komiksiarki zebrały razem siły, aby stworzyć swój pierwszy zin, w którym znajdą się Wasze ulubione postacie oraz zupełnie nowi bohaterowie.

Namiot 1 – Puszcza Borowego


Piątek

16:00-16:50 Między nauką a techbełkotem - czyli co w fantastyce robią kitle
Uczestniczą: Krystyna Chodorowska, Istvan Vizvary, Marcin Podlewski, Magdalena Kucenty
Prowadzą: Krzysztof Pyter, Kamil Muzyka
Opis: Naukowcy i wynalazcy często są bohaterami, pomocnikami lub inicjatorami całej fabuły. Jednak jak naprawdę wygląda nauka, naukowcy w fantastyce? Co pokrywa się z rzeczywistością, a co jest uproszczeniem lub czystą fantastyką?

17:00-17:50 Magia a nauka w fantastyce
Uczestniczą: Marta Kładź-Kocot, Kamil Muzyka, Magdalena Kucenty, Leszek Błaszkiewicz
Prowadzi: Grzegorz Jędrek
Opis: Autorzy literatury fantastycznej stają często przed dylematem – kreować nierzeczywisty świat, korzystający z magii i mistycyzmu, czy wykorzystać (a może zmienić?) prawa natury. Który wariant jest cieplej przyjmowany przez czytelników? Czy można połączyć te dwa sposoby i zachować spójność świata przedstawionego?

Sobota

16:00-16:50 Czy Lem ma sobie równych? - polskie science-fiction w świetle twórczości Lema
Uczestniczą: Marta Kładź-Kocot, Marcin Podlewski, Leszek Błaszkiewicz, Wojciech Sedeńko
Prowadzi: Grzegorz Jędrek
Opis: Stanisław Lem, najczęściej tłumaczony polski pisarz, doszedł do mistrzostwa w kreacji fantastyki naukowej. Czy są dziś autorzy, którzy potrafią dorównać mistrzowi? Czy aspiracje do dorównania autorytetowi mogą zaszkodzić polskiej literaturze futurologicznej?

18:00-18:50 Sztuczna inteligencja, SF, nauka a filozofia
Uczestniczą: Marcin Podlewski, Michał Cetnarowski, Marek Baraniecki, Jakub Nowak
Prowadzi: Kamil Muzyka, Astrofaza
Opis: Sztuczna Inteligencja to popularny obecnie buzzword. Opisuje się nim wiele podmiotów, funkcji, produktów, oznacza także nadzieje i zagrożenie. Czym de facto jest lub są? Jak widzą je różne gałęzie nauki, filozofia, a jak widza ją autorzy fantastyki.

19:00-19:50 Kosmos Analogii
Uczestniczą: Marek Oramus, Piotr Górski, Wojciech Sedeńko, Dominika Oramus
Prowadzi: Kamil Muzyka
Opis: Za co kochamy space opery i czemu są takie różnorodne? Skąd się biorą piraci i rycerze z energetyczną bronią na pokładach statków kosmicznych?

Antresola – Chmura Płanetnika


Piątek

15:00-15:50 Pisanie fantastyki – pierwsze kroki
Uczestniczą: Anna Lange, Radek Rak, Agnieszka Hałas, Magdalena Kucenty, Karolina Fedyk.
Prowadzi: Katarzyna Koćma
Opis: Czy każdy może pisać fantastykę? Czego potrzeba, aby z sukcesem przelać swoją wizję fantastycznego świata na papier? Porozmawiamy o tym, jak napisać tekst fantasy i nie wyrzucić go do kosza od razu po przeczytaniu.

16:00-16:50 Wiarygodność postaci – sekrety warsztatu
Uczestniczą: Sławomir Nieściur, Paweł Majka, Jacek Komuda, Marek Baraniecki.
Prowadzi: Katarzyna "Ophelia" Koćma
Opis: Jak sprawić, żeby postać wykreowana w tekście kultury była prawdopodobna? Jakich cech potrzeba, aby odbiorca mógł się z nią utożsamić? Opowiemy o tym, w jaki sposób stworzyć bohatera, na którym będzie nam zależeć.

19:00-19:50 Dojrzewanie postaci w Harrym Potterze
Uczestniczą: Agnieszka Hałas, Katarzyna "Ophelia" Koćma.
Prowadzi: Dominika "Nicci" Trzcińska
Opis: Wielowątkowa i wieloaspektowa seria o Harrym Potterze daje szerokie pole do interpretacji, analiz i obserwacji. Niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych elementów jest proces dorastania głównych bohaterów, ewolucje ich charakterów. Jednym słowem - dojrzewanie. Jak bliskie są nam czarodziejskie postacie i czy mają te same problemy, co zwykli mugole?

20:00-20:50 Mitologia germańska a fantastyka
Uczestniczą: Artur Olchowy, Michał Cetnarowski, Robert M. Wegner.
Prowadzi: Krzysztof Pyter
Opis: Fantastyka czerpie inspiracja z licznych źródeł kultury. Żywym tematem nadal pozostaje mitologia germańska oraz jej późniejsze adaptacje, coraz wyraźniej widoczne w popkulturze polskiej i światowej. Które postacie znamy najlepiej? Jak dalekie są od pierwowzoru i ile można jeszcze wyciągnąć z mitów germańskich?

21:00-21:50 Postapokalipsa ekologiczna
Uczestniczą: Sławomir Nieściur, Artur Olchowy, Paweł Majka, Marta Kładź-Kocot,
Prowadzi: Patryk Sztajdel
Opis: Polski rynek wydawniczy został w ostatnich latach zbombardowany różnymi odsłonami świata po apokalipsie. Najczęściej jest to wynik wojny, kataklizmu czy przypadku. Jak wygląda jednak apokalipsa ekologiczna? Jakie może mieć skutki, jak wygląda po niej świat i - co najważniejsze - czy jest w niej miejsce dla człowieka?

22:00-22:50 Silna bohaterka a Mary Sue
Uczestniczą: Alicja Janusz, Klaudia Heintze, Krzysztof Abramowski.
Prowadzi: Monika Błaszczak
Opis: Czy postać, której wszystko wychodzi, może mieć silny charakter? Czy nie odnosząc porażek można nauczyć się czegoś o życiu i o sobie? Czy siła musi się wykształcić z porażek? Dowiemy się, czy nasza ulubiona postać powinna zawsze wychodzić cało z opresji.

23-23:50 Bajki dla dorosłych – o przeobrażeniach
Uczestniczą: Alicja Janusz, Artur Olchowy, Karolina Fedyk, Aleksandra Radlak, Paweł Rochala
Prowadzi: Katarzyna "Ophelia" Koćma
Opis: Bajki, baśnie, legendy i mity przetwarzane są przez współczesną (pop)kulturę na setki sposobów - niosąc dalej swoje pierwotne (sakralne lub moralne) znaczenie. Często dochodzi jednak do przesunięć, zmian, przeobrażeń, czego świadkami możemy być w licznych dziełach literatury i kinematografii fantastycznej. Gdzie widzimy ślady mitów i bajek, jaką drogę przeszły?

Sobota

9:00-9:50 Popularyzacja fantastyki w Sieci
Uczestniczą: Magdalena Kucenty, Jacek Kloss, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek.
Prowadzi: Krzysztof Pyter
Opis: Dostęp do fantastyki nigdy nie był tak łatwy, jak teraz. Niezaprzeczalnie dostęp do powszechny dostęp do Internetu stał się kamieniem milowym jej popularyzacji. Dzięki Sieci mamy łatwiejszy dostęp do zakupu książek, filmów, biletów na wydarzenia. O nowościach dowiadujemy się w ciągu jednej chwili. Jak jeszcze Internet wpłynął na rozpowszechnianie się fantastyki? Czy może być jeszcze lepiej?

10:00-11:50 Magia i jej przejawy w fantastyce
Uczestniczą: Alicja Janusz, Paweł Majka, Anna Lange, Witold Jabłoński.
Prowadzi: Klaudia "Foka" Heintze
Opis: Twórcy fantasy i jej licznych podgatunków niejednokrotnie zadziwiają nas swoimi niesamowitymi światami i zamieszkującymi je fantastycznymi stworzeniami. Nierzadko ważnym czynnikiem okazuje się magia, odmieniana przez wszystkie rodzaje i przypadki. Uczestnicy panelu przyjrzą się najważniejszym, najoryginalniejszym systemom magii w fantastyce

12:00-12:50 Cyberpunk – z czym to się je?
Uczestniczą: Marcin Przybyłek, Leszek Błaszkiewicz, Jakub Nowak, Michał Cetnarowski.
Prowadzi: Kamil Muzyka
Opis: O cyberpunku mówi się wiele. Wątki, wizja, klimat, archetypy. Co wyznacza nam cyberpunk? Od czego to się zaczęło, co w nim kochamy i czy przypadkiem nie powrócił?

13:00-14:50 Książki których nie znacie i powinniście tego żałować - level 2
Uczestniczą:Artur Olchowy, Piotr Górski, Jerzy Rzymowski, Dominika Oramus, Marek Oramus.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Polski rynek wydawniczy nie jest łaskawy dla dzieł wyjątkowych, gdyż promuje się przede wszystkim książki lekkie, łatwe i przyjemne. Dodatkowo zalew nowości sprawia, że dzieła nieco starsze nie mają szansy zostać zauważone przez tych czytelników, którzy przygodę z literaturą fantastyczną zaczęli niedawno. Podczas panelu postaramy się przybliżyć publiczności tytuły, które w różnorakim stopniu są ważne dla rodzimej (i nie tylko) fantastyki.

15:00-15:50 Obraz miasta w Urban fantasy
Uczestniczą: Jerzy Rzymowski, Marcin Przybyłek, Krystyna Chodorowska.
Prowadzi: Katarzyna "Ophelia" Koćma
Opis: Jednym z najważniejszych elementów urban fantasy jest miasto - centrum opowieści, jej wnętrze i macierz. Trudno sobie wyobrazić fantastykę miejską bez kamienic, parków i innych części otaczającego nas, zurbanizowanego świata. Jak wygląda zatem takie miejsce? Co je wyróżnia od innych, bardziej realnych miejsc?

16:00-16:40 Mitologia słowiańska – prawda i fałsz
Uczestniczą: Witold Vargas, Jacek Komuda, Witold Jabłoński, Paweł Rochala.
Prowadzi: Piotr Pojnar
Opis: Mitologia Słowian zdaje się nam bliska. Obecna jest w literaturze i innych formach sztuki. Skąd bierzemy jednak inspiracje, jaki obraz bóstw, historii i motywów jest prawdziwy, a który został całkowicie przeinaczony na potrzeby popularyzacji kultury? Czy można dojść do prawdy?

17:00-17:50 Mit w popkulturze
Uczestniczą: Radek Rak, Witold Jabłoński, Robert M. Wegner, Aleksandra Janusz, Aleksandra Radlak.
Prowadzi: Artur Olchowy
Opis: Mity towarzyszą nam od setek lat, kształtując naszą kulturę oraz spojrzenie na świat. Swoją przystań znalazły między innymi w literaturze fantastycznej. Prześledźmy zatem, w jaki sposób lepiej i gorzej motywy, postacie i schematy wykorzystywane są nie tylko w fantastyce, lecz całej otaczającej nas popkulturze.

18:00-18:50 Sztuka remake'u, sztuka sequelu
Uczestniczą: Jerzy Rzymowski, Artur Olchowy, GF Darwin.
Prowadzi: Katarzyna "Ophelia" Koćma
Opis: Czy ta sama historia opowiedziana nieco ponownie może być tak samo wciągająca, jak oryginał? A może lepiej opowiedzieć jego kontynuację? Zastanowimy się czy lepiej zainwestować uwagę widza w koncentrację na przekazie i fabule dzieła, czy powiedzieć mu, co działo się po szczęśliwym zakończeniu poprzedniej część.

19:00-19:50 Fantastyczny Lublin
Uczestniczą: Jakub Nowak, Radek Rak, Alicja Janusz, Agnieszka Hałas, Anna Nieznaj.
Prowadzi: Krzysztof Księski
Opis: "Cudze chwalicie, swego nie znacie", mówi przysłowie. W ramach panelu poruszony zostanie temat lubelskiej sceny fantasy. Czym możemy pochwalić się na rynku literatury fantastycznej?

20:00-21:50 Wyznaczniki obcości
Uczestniczą: Marta Kładź-Kocot, Anna Nieznaj, Piotr Górski, Radek Rak.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Wraz z uczestnikami panelu zastanowimy się nad tym, jakie elementy świata lub postaci sprawiają, że staje się nam one obca i czy znaczna odmienność świata przedstawionego stanowi o przynależności dzieła do fantastyki.

22:00-23:50 Przemoc w fantastyce – przykra konieczność?
Uczestniczą: Radek Rak, Anna Nieznaj, Anna Lange, Robert M. Wegner.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Dla wielu odbiorców i twórców fantastyka jest sposobem na ucieczkę od szarej, a czasem nawet okrutnej rzeczywistości. I do pewnego momentu zarówno w literaturze, jak i w kinematografii obecność wątku przemocowego daje się coraz bardziej zauważyć - trup trupa pogania, a wnętrzności spływają po ekranie. Czy epatowanie okrucieństwem jest znakiem czasów, czy też jest w tym coś więcej?

Niedziela

9:00-10:50 Czy opowiadania nagrodzone Zajdlem są tej nagrody godne?
Uczestniczą: Artur Olchowy, Piotr Górski, Marta Kładź-Kocot.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Analiza i dyskusja o zdobywcach trzech ostatnich Zajdli w kategorii "opowiadanie" - co te opowiadania w sobie mają i czy na pewno są to utwory zasługujące na nagrodę?

11:00-11:50 Polski rynek wydawniczy a fantastyka
Uczestniczą: Krzysztof Abramowski, Wojciech Sedeńko, Radek Rak, Krzysztof Biliński.
Prowadzi: Katarzyna "Ophelia" Koćma
Opis: Mówi się, że czytelnictwo w Polsce, mimo wielu akcji promocyjnych oraz łatwego dostępu do książek, nadal raczkuje i nie daje powodów do uśmiechu radości. Ważną częścią rynku wydawniczego stanowią pozycje związane z fantastyką i literaturą młodzieżową. Jaka jest rola fantastyki w propagowaniu czytelnictwa, jak duże miejsce rzeczywiście zajmuje na półkach sklepowych i jakie są szanse, że wydawnictwa niededykowane fantastyce otworzą się na ten gatunek? Jak bardzo otwarci jesteśmy na rodzime dzieła, a jak na tytuły zagraniczne?

12:00-12:50 Co by było, gdyby… alternatywna historia
Uczestniczą: Piotr Górski, Jacek Piekara, Artur Olchowy, Paweł Majka.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Chociaż niemal każdy wie, że istnieje coś takiego jak historie alternatywne, to niewielu zdaje sobie sprawę czym one tak naprawdę są. Podczas panelu przybliżymy główne wyznaczniki tego gatunku, a także spróbujemy zrozumieć, dlaczego polskie powieści tak bardzo się różnią od dzieł wydawanych na zachodzie.

13:00-13:50 Hermetyczność Fandomu
Uczestniczą: Klaudia Heintze, Marcin Kłak, Jerzy Rzymowski, Aleksandra "Silaqui" Radziejewska.
Prowadzi: Katarzyna "Ophelia" Koćma
Opis: Fandom oflagowany jest hasłami o otwartości na nowych członków, przyjacielskich relacjach między członkami klubów i łączeniu grup wspólna pasją. Obraz ten nierzadko jest obalany przez relacje osób dopiero zaczynających przygodę z fantastyką, dla których udział w wydarzeniach, dołączenie do nowej grupy czy wspólna zabawa okazuje się cięższa, niż slogany promocyjne organizacji i wydarzeń fantastycznych. Czy Fandom staje się hermetyczny?

0 comments:

Prześlij komentarz

Szanuję krytykę, ale tylko popartą odpowiednimi przykładami. Jeśli chcesz trollować, to licz się z tym, że na tym blogu niekulturalnych zachowań tolerować nie będziemy, a komentarze obraźliwe będą kasowane :)