4 lut 2019

Goście, aplikacja i mapka, czyli Fantasmagoria potrafi w konwenty.


Do Fantasmagorii zostało kilka dni, zatem czas na wpis, z którego dowiecie się (prawie) wszystkiego :D


Po pierwsze: goście.

Jak co roku, do Gniezna przyjadą fantastyczni ludzie zaangażowani w kulturę. Tym razem będą to:

 1. Artur „Dzikowy” Olchowy: Dzoon fantomikon, dorywczo pisarz, hobbystycznie nekromanta próbujący wskrzesić mazurski folklor, współtwórca GOREktywu – kolektywu twórczego, którego działanie ogniskuje się na różnych dziwnych niszach literackich. Autor postapokaliptycznej „Czarownicy znad Kałuży”. Lubi biblioteki.
 2. Krzysztof Sokołowski: tłumacz, krytyk, współredaktor "Fenixa" odpowiedzialny za jego zawartość literacką i publicystyczną.
 3. Marta Kładź-Kocot: autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.
 4. Mirosław Gołuński: dr nauk humanistycznych, adiunkt na UKW w Bydgoszczy. Od lat interesujący się fantastyką, powieścią historyczną, mitami i wszelkimi możliwymi powiązaniami między nimi.
  Opublikował kilka artykułów naukowych o fantastyce, znacznie więcej recenzji („Szortal”). Współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej przy MCK w Bydgoszczy oraz Literackich Trójkątów Fantastycznych. Juror w konkursach literackich (m.in. „Ostatni Dzień Pary II”).
  Lubi dobrą literaturę fantastyczną, której i tak czyta mniej, niżby chciał. Nie boi się mówić i mieć własne zdanie, co niektórych czasem wkurza.
  Czerpie radość z brania udziału w konwentowych panelach w towarzystwie świetnych współpanelistów, gdy razem zmuszają słuchaczy do myślenia. Przy okazji prelekcji pokazuje, jak ważna jest mądrze czytana literatura (i mity), a sam akt lektury może być nie tylko przyjemny, ale również bardzo twórczy.
 5. Elżbieta Żukowska: literaturoznawczyni („Mitologie Andrzeja Sapkowskiego” 2011), scenarzystka komiksowa („Miasto z widokiem” 2014, „Kapitan Wrona” 2016, seria „Borka i Sambor” 2017, 2018, „Jaskółka” 2018), animatorka projektów kulturalnych (Miasto Słowa 2014-2016; Teatr z bliska 2016, Korzenie Kultury 2017, Polskie Historie 2018).
  Współpracuje z instytucjami kultury oraz licznymi organizacjami pozarządowymi prowadząc autorskie warsztaty z monomitu w narracjach filmowych i komiksowych.
 6. Karol Kalinowski: autor rysunków do komiksu "Borka i Sambor. Smok (3)", którego premiera, dzięki współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się na konwencie. Artysta ceniony jest przede wszystkim za oryginalną kreskę, świetny warsztat komiksowy i poczucie humoru. Jego prace od razu zapadają w pamięć. Twórca rysuje w różnych stylistykach, częściej sięga jednak po cartoon niż po realistyczną konwencję. Komiksy tworzy zwykle na zwykłym papierze A4 różnymi pisakami i markerami, ilustracje zaś pędzelkiem i tuszem w formacie A3.
  Jego prace pokazywane były na wystawach w Pradze, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Bremie, Lipsku, Brukseli, Warszawie i Moskwie. Karol Kalinowski mieszka i tworzy w Olsztynie.

Po drugie: aplikacja

W tym roku program Fantasmagorii będziecie mogli śledzić na bieżąco używając aplikacji Konwencik – narzędzia dedykowanego tego typu wydarzeniom. W samej aplikacji dodatkowo jest możliwość sprawdzenia mapki budynku, w którym odbywa się Fanta i zlokalizowania w Gnieźnie wszystkich istotnych dla konwentu miejsc. Samo korzystanie z aplikacji jest dziecinnie proste: poszczególne punkty programu mają oznaczenia kolorystycznie odpowiadające salom, w których mają miejsce.Co jest z pewnością fajne: możecie zaznaczyć sobie te prelekcje, konkursy i panele na które chcecie się wybrać, a potem je ocenić i skomentować.

Polecam pobranie aplikacji, zawsze to podręczne uzupełnienie papierowej wersji tabeli i programu (które to będą rozdawane na miejscu).

Wersja na Androida: http://bit.ly/konwencik_android
Wersja na iOS: http://bit.ly/konwencik_ios

Po trzecie: mapka MOKu

Budynek MOKu ma dość specyficzny rozkład pomieszczeń i przejść, dlatego w tym roku organizatorzy postarają się, by każdy z łatwością trafił do interesujących go sal. W czasie konwentu w pojawią się oznaczenia nawiązujące kolorystycznie do tych z grafiki, więc chcąc znaleźć np. salę wystawową wystarczy śledzić fioletowe strzałki.Po czwarte, program.

Wspominałam już o nim w poprzednim Fantasmagoriowym wpisie, ale dla zapominalskich jeszcze raz linki do:
Skróconej tabeli: http://bit.ly/tabela_programowa
Pełnej rozpiski: http://bit.ly/program_fantasmagoria_2019

Do zobaczenia w Gnieźnie 😊

Ps. Zachęcam do śledzenia wydarzenia na Facebooku KLIK!

0 comments:

Prześlij komentarz

Szanuję krytykę, ale tylko popartą odpowiednimi przykładami. Jeśli chcesz trollować, to licz się z tym, że na tym blogu niekulturalnych zachowań tolerować nie będziemy, a komentarze obraźliwe będą kasowane :)