10 sty 2012

"Conan i pradawni bogowie" Robert E. Howard


Tytuł: Conan i pradawni bogowie
Autor: Robert E. Howard
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 06.12.2011
Ilość stron: 656
Moja ocena: 5,5/6


Gdy przeciętny czytelnik słyszy o Conanie, ma przed oczami pozbawioną wyrazu twarz Arnolda Schwarzeneggera błyskającego białymi zębami i prężącego nasmarowane oliwą mięśnie. Jeśli natomiast czytelnik ten przypadkiem zetknął się już z książkową wersją przygód Cimmeryjczyka, to wielce prawdopodobne jest, że czytał jeden z efektów „pośmiertnej współpracy”, jaką popełniono, by opowiedzieć do końca historię Conana. Dlatego też statystyczny mól książkowy posiada w dużej mierze rozmijający się z prawdą obraz wojownika z Cimmerii. Dzięki wydawnictwu Rebis każdy z nas może poznać prawdziwe oblicze najsłynniejszego barbarzyńcy w historii literatury, stworzonego przez Roberta E. Howarda, najbardziej znanego autora heroic fantasy.

Zbiór Conan i pradawni bogowie składa się z trzynastu opowiadań, jednego wiersza, kilku szkiców, niepublikowanej do tej pory oryginalnej wersji tekstu Feniks na mieczu, a także kilku artykułów poświęconych zarówno twórczości Howarda, jak i kulisów pracy nad tą książką. Opowiadania, dzięki mrówczej pracy redaktora, ułożono w kolejności, w jakiej zostały one przez autora napisane, dzięki czemu mamy wgląd nie tylko w rozwój warsztatu pisarza, ale też w proces kształtowania się Conana jako postaci i nabierania przez niego coraz to nowych i czasem zaskakujących cech charakteru.


Niezwykle istotnym jest tu fakt, iż w odróżnieniu od wcześniejszych wydań twórczości Roberta Howarda, pierwszym Conanem, którego poznajemy, jest władca ślęczący nad formalnościami niezbędnymi dla funkcjonowania państwa, świadomy swego wieku i tego, że spełnione marzenia z czasem zmieniają się w jałową codzienność. Mając we władaniu Aquilonię, jej bogactwa i piękne kobiety, w samotności topi smutki w alkoholu i jest nieświadomy zagrożenia ze strony niektórych swoich podwładnych. Gdy jednak niebezpieczeństwo wdziera się przemocą do jego komnaty, Conan pokazuje nam swoją drugą twarz –wojownika i barbarzyńcy naznaczonego męstwem przez boga Croma. Feniks na mieczu, bo o tym opowiadaniu właśnie mowa, było pierwszym napisanym i opublikowanym dziełem Howarda traktującym o walecznym Cimmeryjczyku. Według samego autora koncepcja postaci pewnego dnia samoistnie pojawiła się w jego głowie i wręcz zmusiła go do spisania tej, jak i kolejnych historii przedstawionych w Conanie. Podczas lektury ma się wrażenie, jakby sam Cimmeryjczyk fragmentarycznie i bez zachowania chronologii wydarzeń opowiadał najciekawsze epizody swojego życia, przytaczając je w takiej kolejności, jaką sam uważał za stosowną.

 Ze względu na spory rozrzut w czasie między kolejnymi opowiadaniami, bardziej widoczna staje się różnorodność i bogactwo czasów epoki hyboryjskiej, w której to przyszło żyć i walczyć naszemu barbarzyńcy. Nie chodzi tutaj jednak tylko o zasobność skarbców, ale mnogość miejsc i okazji ku temu, by nieznany nikomu przybysz z tajemniczej północy stał się postacią znaną na całym ówczesnym świecie. Nasz Conan bowiem, nim zasiadł na tronie, zdzierając koronę z zakrwawionej głowy poprzedniego władcy, parał się złodziejstwem, piractwem, był nawet zbirem do wynajęcia, a za każdym razem jego niepospolita osobowość, siła ramion i przebiegłość sprawiały, że w wykonywanym fachu nie miał sobie równych. Nie oznacza to jednak, że jego swoista kariera przebiegała bez zakłóceń. Wielokrotnie podczas swego burzliwego życia spotykał potężnych przeciwników - musiał mierzyć się z przerażającymi demonami, przebiegłymi kobietami (do których miał wyjątkową słabość), czy też przebudzonym pradawnym złem, a z większości opresji ratowały go przeważnie jego barbarzyńskie korzenie. Conan, nawet w obliczu pewnej śmierci (a może zwłaszcza wtedy) wyznawał zasadę, że nie można poddawać się ze spuszczoną głową przeciwnościom losu i należy walczyć do samego końca. Ta niesamowita wola walki i upór sprawiają, że podczas lektury szybko zaczynamy po prostu lubić brawurowego barbarzyńcę. Gdy dodamy do tego wszystkiego towarzyszącą Conanowi nutkę melancholii, wpisaną w mentalność Cimmeryjczyków, to otrzymamy bohatera idealnego: pozornie prymitywnego i dążącego do zaspokojenia najbardziej podstawowych pragnień, a z drugiej strony fatalistę i człowieka przekonanego o swojej marności nieuniknionej porażki, jaką jest śmierć i zapomnienie.

Robert E. Howard zaczarował mnie swoimi opowieściami o Conanie wiele lat temu i obawiałam się, że teraz, jako bardziej doświadczony czytelnik, nie odczuję już podczas lektury całej tej siły przyciągania, która kiedyś pochłonęła mnie na dobre kilka tygodni. W ciągu osiemdziesięciu lat, które minęły od publikacji pierwszego opowiadania osadzonego w realiach epoki hyboryjskiej, napisano wiele pięknych i rozbudowanych powieści fantasy, urzekających głębią i wielowątkowością i mogłoby się wydawać, że przypominanie o Cimmeryjczyku nie ma sensu. Nic bardziej mylnego! To właśnie w prostocie tych opowiadań tkwi ich największa siła, gdyż i sam bohater, mimo swej prostolijności posiada magnetyczną osobowość skłaniającą do głębszych przemyśleń na temat przeznaczenia i rzeczywistej wartości naszych pragnień. I nawet jeśli myśli Conana ujęte są w proste słowa, a jego działania często przypominają wybryki poszukiwacza przygód nie mającego pojęcia o konsekwencjach, to nie sposób odmówić zarówno opowiadaniom, jak i ich bohaterowi głębi i aktualności. 


moja ocena: 5,5/6

Recenzja napisana dla portalu:

11 komentarzy:

 1. Nie przepadam za tym bohaterem więc odpuszczam sobie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Daaawno temu czytałam "Conana barbarzyńcę", ale jakoś nie przypadła mi książka do gustu:)
  A kiedy słyszę zwrot "pradawni bogowie" przypomina mi się król Julian xDDD
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem recenzja książki, za którą od dłuższego czasu chcę się zabrać. Ostatnim czasem sporo opowiadań czytam^^
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra (niekoniecznie "pozytywna", choć tu akurat to nie ulega wątpliwości) recenzja to świetny wyznacznik jakości książki. Twój tekst jest rzeczowy, konkretny i zachęca do zapoznania się z pozycją, która Ci się spodobała i dzięki Tobie ja też chcę po nią sięgnąć. Dobra robota :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Conanowi na razie podziękuję, a Ciebie serdecznie pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za tą postacią właśnie z racji obrazu Shwarzeneggera, dlatego dam szansę książce. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo dobrej recenzji raczej sobie odpuszczę,to coś całkowicie nie dla mnie. Myślę,że nie dałabym rady.

  OdpowiedzUsuń
 8. Conana miałam w zasadzie sobie odpuścić, ale. Najpierw mnie przekonała objętość książki (jest tak przyjemnie opasła), a teraz jeszcze Ty. Tutaj chyba zadziałała informacja o tekstach "zakulisowych", bo takie lubię.:)

  OdpowiedzUsuń
 9. @Blueberry: Cóż Cię tak do Conana zniechęciło?

  @Isadora: Król Julian to w gruncie rzeczy dobre skojarzenie - może warto spróbować?? ^^

  @BlackFairy: Opowiadania mają to do siebie,że można je sobie dawkować wedle upodobań:) Ja DOBRE opowiadania uwielbiam:)

  @Magda: Bardzo się cieszę, zwłaszcza że niezmiernie trudno jest pisać recenzję książki, która mi się podobała plus która dla mnie osobiście niesie duży pozytywny ładunek emocjonalny :)
  Dziękuję :D

  @Tetiisheri: Ale obiecaj, że dasz Mu kiedyś szansę, prooooszęęęę!!! :)


  @Aleksandra: daj szansę, Arnold ma się nijak do pierwowzoru!

  @Miravelle: polecam choćby spróbować z jednym opowiadaniem - Conan naprawdę da się lubić :)

  Moreni: Nie dość, że książka jest opasła, to jest to ten większy format, a czcionka nie jest rażąco wielka. Co więcej - jak zobaczyłam Conana to myślałam, że będę go męczyć ze dwa tygodnie, tyle tutaj treści.

  A teksty "zakulisowe" również wielbię - dają wgląd na mniej oczywiste fakty :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba zaopatrzę się w Conana szybciej niż myślałem ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. @Harashiken: Wydaje mi się, że nie pożałujesz. Szkoda jedynie, że okładka nie jest twarda, ale tak poza tym książka prezentuje się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń

Szanuję krytykę, ale tylko popartą odpowiednimi przykładami. Jeśli chcesz trollować, to licz się z tym, że na tym blogu niekulturalnych zachowań tolerować nie będziemy, a komentarze obraźliwe będą kasowane :)