18 sie 2013

30-day Book Chalenge, dzień 4

Ulubiona książka z ulubionej serii.

W poprzednim wpisie wymieniłam aż trzy serie, zetem i tym razem przedstawię więcej niż jeden tytuł.

1. Kroniki Diuny:

Tutaj wybór ulubieńca był łatwy i chyba nikogo nie dziwi:

Pierwszy tom wprowadza nas w całe uniwersum, ma świetnie zachowane proporcje między polityka, przygodą i elementami s-f. Jest to książka na tyle zgrabnie napisana, że z powodzeniem mogłaby być samodzielnym dziełem (czego o kolejnych częściach nie można powiedzieć).2. Saga o Ludziach Lodu.

Tu musiałam się już trochę bardziej zastanowić, gdyż jak wiadomo, tomów SoLL ma ponad czterdzieści, niektóre są lepsze, inne zdają się pisane na szybko, bez polotu. Z wszystkich odsłon SoLL najprzyjemniej wspominam:

Kwiat wisielców był moim pierwszym spotkaniem z SoLL. Kompletnie przypadkowym: w szkolnej bibliotece przyciągnął mój wzrok i początkowo nawet nie wiedziałam, że jest to część czegoś większego (ot, efekt szczątkowego zwracania uwagi na okładkę). Po lekturze Kwiatu musiało minąć kilka lat nim poznałam całą serię, a Ingrid i Ulvhedina wspominam bardzo ciepło.

3. Ania z Zielonego Wzgórza.

i znów prosty wybór: tym razem chcę przypomnieć wam:

"Rillo-ma-Rillo"... Jedna z najbardziej wzruszających odsłon przygód Ani, a właściwie jej córki Rilli. Początkowo nieznośnie rozpieszczona i zapatrzona w siebie dojrzewa i stawia czoła okropnościom I Wojny Światowej.


Mam nadzieję, że następny wpis będzie wpisem recenzyjnym, ale wyjątkowo tym razem nie zależy to od moich dobrych chęci a od osoby odpowiedzialnej za korektę w pewnym portalu :) Z drugiej strony, znów napisałam nieprzyzwoicie długi tekst, ale wierzcie mi, o nowym Shepardzie inaczej się nie dało ^^

5 komentarzy:

 1. Moim pierwszym tomem SoLL był ten o losach Elisabet Paladin i do tej pory mam do niego sentyment:) Historia Rilli mnie także wzruszyła, ale na równi z "Wymarzonym domem Ani" - mnóstwo w niej nostalgii, smutku i refleksji, na samą myśl ściska mnie w dołku:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. SoLL - pamiętam ten szał w latach 90-tych kiedy byłem jeszcze pacholęciem :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie! Muszę napisać wpis na bloga ;) Piąty dzień czeka, a ja nadal nie mogę się zdecydować na jedną książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczęłam "Sagę" od początku, od tomu pierwszego i nadal mam sentyment do "Zauroczenia". Ale i "Kwiat wisielców" uważam za jeden z lepszych tomów. Miałabym problem, gdym miała wybrać jeden ulubiony tom!

  OdpowiedzUsuń

Szanuję krytykę, ale tylko popartą odpowiednimi przykładami. Jeśli chcesz trollować, to licz się z tym, że na tym blogu niekulturalnych zachowań tolerować nie będziemy, a komentarze obraźliwe będą kasowane :)